Napsali o nás:

http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/doprava/zpravy/obcanska-iniciativa-sbira-podpisy-proti-turniketum-v-metru/477974


 

Čtyři pražské organizace vyzývají primátora Béma k zastavení tendru na zavedení turniketů do metra (tisková zpráva)  14.5.2010

 

Praha, 14. května 2010 - Občanská iniciativa Pražané a Pražanky za MHD a nevládní organizace Auto*Mat, Iuridicum Remedium a Pražské matky vyzývají primátora Pavla Béma, aby zastavil tendr na zavedení turniketů v pražském metru. Dnes mu zaslaly společné prohlášení, které upozorňuje na nevýhody a pochybnosti, které k tomuto projektu mají. Závěrem tohoto týdne se v neděli 16. května v 15 hodin na stanici Nádraží Holešovice (u vchodu do stanice metra od zastávky tramvají), uskuteční veřejná petiční akce namířená proti umístění turniketů v pražském metru. Součástí této akce budou četné ukázky různých typů turniketů (s bleskovým průchodem, porouchaný, apod.) se zavazadly či bez, na vozíčku, na kole, s kočárkem či slepeckou holí.

Turnikety by podle pražských organizací zhoršily kvalitu cestování metrem, které je pro Pražany nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem cestování hromadnou dopravou po hlavním městě. Zavedení turniketů by jen vytvořilo další bariéru pro cestování MHD především pro občany se sníženou pohyblivostí a další osoby. V neposlední řadě by technologie karet s tzv. RFID čipy umožnila prostřednictvím turniketů odečítat, kdy a kam jednotlivý pasažér jezdí. Při spojení s databází držitelů karet by tak bylo možné zjistit, kdy kdo jezdí do práce a kam za zábavou.

V situaci, kdy se Dopravnímu podniku stává, že nemá dost prostředků ani na vlastní chod, není dle čtyř jmenovaných pražských organizací a iniciativ moudré budovat turnikety, jejichž kompletní zavedení by mělo stát až tři a půl miliardy korun a jejichž provoz by byl rovněž nákladný. Celá zakázka, vzhledem k tomu, že ponechává velký prostor dodavatelům, může obsahovat řadu skrytých nákladů jako tomu bylo u projektu Opencard. ,,Pokud se má rozhodovat o využití finančních prostředků na rozvoj MHD, vidíme jiné priority. Tyto prostředky mohou být lépe využity na modernizaci zastaralých a hlučných tramvajových tratí, budování bezbariérových přístupů do pražského metra nebo obnovu vozového parku“, dodává závěrem Marek Čaněk z iniciativy Pražané a Pražanky za MHD.

Rozhodnutí o tom, zda zavést turnikety či nikoliv by mělo být odloženo do doby, než o sporném projektu proběhne podrobná veřejná debata. Žádáme magistrát a Dopravní podnik o zveřejnění studií, které zkoumaly a hodnotily zavedení turniketů v metru.

Poznámka: dopis primátoru Pavlu Bémovi byl zaslán v kopii i radnímu za dopravu Radovanu Šteinerovi a řediteli Dopravního podniku Martinu Dvořákovi.

Kontakt pro média:
Šárka Maroušková, tel. 723 706 249
email: prazanezamhd@gmail.com

Dejte najevo svůj názor, že chcete žít ve městě s dobře

 

odkaz na Facebookovou skupinu NE turniketům!